Technologia LED – najważniejsze informacje
Technologia LED jest na obecnie często i szeroko stosowana. Zapewne ze względu na fakt, że pozwala ona na uzyskanie wysokiej jakości oświetlenia, które jednocześnie jest bardzo efektywne energetycznie. Pozwala to na spore oszczędności – ale to nie jedyny atut tego typu rozwiązań. Technologia ta ma jeszcze wiele innych zalet, na które na pewno warto zwrócić uwagę. Co wobec tego warto o niej wiedzieć?
Oszczędność, którą łatwo można przeliczyć
Niektórzy po prostu zaczynają wymieniać tradycyjne żarówki na LEDowe, słysząc o tym, że te pozwalają znacznie zmniejszyć koszty za pobieraną energię elektryczną. Staje się to więc bardzo kuszącą opcją. To, że LEDy są tańsze w eksploatacji, można też po prostu przeliczyć, najlepiej poprzez porównanie poboru prądu tradycyjnej żarówki oraz żarówki z diodami LED o podobnych parametrach. Niskie zużycie energii jest więc faktem, który najmocniej wpływa na decyzje zakupowe związane z wymianą żarówek w domach i przedsiębiorstwach. Szacuje się, że standardowe żarówki do mieszkań w wersji LED pobierają 7 razy mniej energii elektrycznej od tych tradycyjnych. Można więc liczyć na oszczędności na poziomie nawet 80%. Do obliczenia redukcji kosztów za energię elektryczną służy kalkulacja zwrotu z inwestycji wykonywana przez naszą firmę.
Wysoka jakość światła to już standard
To, jaki rodzaj światła można uzyskać poprzez stosowanie LEDów, również ma znaczenie. Istotne jest, że żarówki tego typu nie potrzebują żadnych dodatkowych sekund na rozruch – zapalają się natychmiast po włączeniu dopływu energii elektrycznej. Nie mrugają, gdyż świecą światłem o widmie ciągłym. LEDy posiadają również stosunkowo wysoką odporność na cykle ich włączania oraz wyłączania. Są w stanie zaoferować nam światło bardzo jasne i wyraziste z wysokim nasyceniem barw, które oddają dość dokładnie. Można też wybrać żarówki, które niemalże perfekcyjnie będą naśladowały światło naturalne, nie będą więc tak męczące dla naszych oczu. Technologia LED pod względem jakości światła pozostawia tradycyjne świetlówki daleko w tyle.
Ekologia oraz wyjątkowa żywotność
Żarówki LEDowe cechuje długa trwałość i żywotność. Dlatego też bardzo często określa się je jako ekologiczne- bowiem raz zakupione mogą nam naprawdę służyć przez długi okres. Czas użytkowania takiej żarówki zazwyczaj określa się poprzez podanie konkretnej ilości godzin. Jest to zakres od 15 do 30 tysięcy. Takie żarówki są też dla nas o tyle przyjazne, że w ogóle nie zawierają rtęci. Nie jest też ona w żaden sposób wykorzystywana w procesie ich wytwarzania.
Wybierając żarówki w technologii LED, coraz rzadziej sprawdza się oznaczenia Watów- tutaj mamy do czynienia z ilością lumenów, które określają natężenie światła i które można przeliczyć na Waty, chcąc porównać ten rodzaj oświetlenia do tradycyjnych żarówek. Do wyboru mamy także barwę światła emitowanego przez taką żarówkę – temperatura barwowa od zimnej, przez neutralną aż do ciepłej zawsze zostaje oznaczona na opakowaniu. Pamiętajmy, że światło naturalne stoi gdzieś pośrodku barwy zimnej oraz ciepłej. Oświetlenie LED jest na tyle zaawansowane technologiczne, że można mieć nad nim pełną kontrolę i sterować nim nie tylko poprzez wyłączniki i włączniki, ale nawet z poziomu aplikacji na smartfon.