Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 24 czerwca, 2020
2 min

Wymiana tradycyjnych żarówek na lampy LEDowe

Bardzo często poruszaną kwestią w ostatnich latach stała się ekonomiczność oświetlenia budynków. Ciągły wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej powoduje regularne zwiększanie jej ceny. Zmusza to wiele firm, jak i gospodarstw domowych do zwrócenia szczególnej uwagi na sposoby ograniczenia wydatków z nią związanych. Istnieje wiele skutecznych metod jak chociażby montaż czujników ruchu w korytarzach służących za łączniki pomiędzy innymi pomieszczeniami. Jednak co byśmy nie zrobili, nie osiągniemy zadowalających efektów, wykorzystując oprawy oświetleniowe i żarówki starego typu. Ze względu na swoją archaiczną budowę nie pozwolą one nam na maksymalne ograniczenie kosztów.

Energooszczędność

Budowa żarówek starego typu jest bardzo prosta. Wolframowy żarnik zamknięty jest w szklanej bańce razem z otaczającymi go gazami obojętnymi. Pod wpływem przepływu prądu nagrzewa się on do ogromnej temperatury. Reakcja ta z kolei sprawia, że żarnik daje światło. Koszt światła uzyskanego w ten sposób jest jednak ogromny. Właśnie ze względu na tak mało skomplikowaną zasadę działania opartą na nagrzewaniu żarnika tradycyjne żarówki mają bardzo małą sprawność. Generują przy tym znaczne ilości ciepła powodującego czyste straty energii elektrycznej. Można stwierdzić, że działają jak swoisty grzejnik.
Lampy LED są z kolei dużo bardziej zaawansowane. Posiadają one chip półprzewodnikowy zamieniający energię elektryczną na światło przy pomocy specjalnej diody. Zbudowany jest on zazwyczaj z kryształów na bazie krzemu. Wykorzystanie elektroniki w zasileniu i utrzymaniu stałego natężenia światła pozwala na uzyskanie bardzo dobrej sprawności. Nie generuje ona przy tym ciepła idącego na straty. Statystyki pokazują, że zmiana tradycyjnego oświetlenia na LED pozwala zmniejszyć roczne koszty energii elektrycznej od 5 do 10 razy. Są to ogromne oszczędności, które wzrastają wraz z czasem użytkowania.

Żywotność żarówek tradycyjnych kontra LED

Tradycyjne żarówki zależnie od producenta mają określoną żywotność w granicach 800 – 1000 godzin. Ze względu na to zmuszeni jesteśmy na częstą ich wymianę, co z kolei generuje dodatkowe koszty na zakup kolejnych sztuk. Cena lamp LED jest dużo wyższa niż jej klasycznego odpowiednika. Jednak mimo wszystko ich eksploatacja jest dużo tańsza. Ich żywotność określa się na 50 do aż 100 tysięcy godzin! Pozwala to na kolejne ograniczenie kosztów, tym razem związanych ze zużyciem się żarówek. Wymiana lamp LEDowych jest do tego łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Co wybrać?

Jak widać, kompletnie nic nie przemawia za użytkowaniem tradycyjnych żarówek. Są one pozostałością poprzedniej epoki. Lampy LED są tańsze w użyciu, łatwiejsze w eksploatacji, ekologiczne. Do tego zużywają znacznie mniej energii, aby osiągnąć ten sam poziom oświetlenia Wymiana tradycyjnych żarówek na LED pozwoli nam skutecznie zmniejszyć koszty oświetlenia, niezależnie od powierzchni, którą oświetlamy. Sprawdzają się one zarówno w domach, biurach, jak i w budynkach użytkowych.