Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 października, 2022
2 min

Spektakularne wyniki modernizacji

Oszczędność, redukcja mocy, ograniczenie emisji CO2, poprawa warunków oświetleniowych, bonus finansowy za proekologiczne działanie to efekty kompleksowej modernizacji oświetlenia, która zakończyła się w fabryce Wavin Polska S.A. w Buku, koło Poznania.

Wavin to lider produkcji systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, który w 2022 roku na terenie swojego zakładu w Polsce zakończył modernizację oświetlenia. W ramach inwestycji przeprowadzonej przez spółkę Luxmat, zmodernizowano oświetlenie całego biurowca, hal produkcyjnych i magazynowych oraz kilkuhektarowego placu z gotowymi elementami. Ponad 3000 nowoczesnych lamp LED sterowanych jest systemem umożliwiającym kontrolę nad parametrami oświetlenia.

Jednym z największych efektów modernizacji jest ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń Karola Woźniaka – głównego elektryka Wavin Polska, inwestycja zwróci się w niespełna dwa lata, a roczne oszczędności wyniosą 1,5 mln zł.

Kolejne korzyści z modernizacji wymienia Anneleen Veldhuizen – menadżerka ds. zrównoważonego rozwoju, pracująca na co dzień w holenderskim oddziale Wavin. – W Buku udało się nam zredukować moc o blisko tysiąc megawatów, ograniczyć emisję dwutlenku węgla do środowiska o 700 ton na rok. Dzięki działaniom proekologicznym Wavin uzyskał również biały certyfikat przyznawany przez Urząd Regulacji Energetyki, który daje bonus dla zakładu w kwocie 170 tys. zł.  

O efektach inwestycji bardzo dobrze wypowiadają się pracownicy fabryki. Paweł Modziński – operator wtryskarki Wavin Polska podkreśla, że modernizacja oświetlenia bardzo pozytywnie wpłynęła zarówno na komfort jak również jakość wykonywanej pracy. Stało się jasno! –podkreśla z zadowoleniem.

Warto przypomnieć, że podczas modernizacji na terenie zakładu zainstalowanych zostało ponad 3000 nowoczesnych lamp LED. Mimo wymiany tak dużej ilości starych lamp żarowych, prace zostały przeprowadzone bez przeszkód. W szczytowym okresie modernizacji w Wavinie pracowało dziesięć zespołów elektryków, a mimo panującej pandemii Covid 19, wielu epidemiologicznym obostrzeniom, inwestycję wykonano terminowo bez wstrzymywania produkcji.

Modernizacja Wavin S.A. w Buku potwierdza, że mądre i perspektywicznie planowanie rozwoju fabryk w 40 krajach należących do tej korporacji, przynosi wiele korzyści. Beneficjentami są pracownicy, pracodawcy oraz środowisko, a odpowiedzialne decyzje zapobiegają negatywnym zmianom klimatycznym oraz ich skutkom w miastach, tworząc bezpieczną, przyjazną przestrzeń życiową. Modernizujmy – to się wszystkim opłaca!