Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 31 października, 2022
2 min

Oszczędności z każdym krokiem

Optymalizacja zużycia prądu jest często kluczową cechą przy projektowaniu i modernizacji oświetlenia. Mierząc się z takimi założeniami, często pod uwagę bierze się funkcję korytarzową – corridor, która wspiera inteligentny system zarządzania oświetleniem.

Jedna funkcja, wiele możliwości

Sposób działania funkcji korytarzowej oparty jest na zasadzie współdziałania czujników ruchu zainstalowanych w różnorodnych urządzeniach i konfiguracjach. Opcji tego systemu jest bardzo wiele, ale ostateczny ich dobór zależy od wymagań inwestora i założonego budżetu.

Opcja podstawowa – jak to działa?

– mamy ciąg  komunikacyjny, który jest wyposażony w sensory, by któryś z nich zawsze wykrył ruch,

– po wykryciu ruchu przez którykolwiek sensor, rozświetla się cały korytarz,

– po ustaniu ruchu, korytarz przygasa na zadaną przez nas wartość świecenia lamp, np. na 10% mocy,

– po upływie kolejnego, zaprogramowanego przez nas czasu, światło na korytarzu gaśnie całkowicie.

Dwa powyższe przedziały czasowe od 100% do 10% oraz 10% do 0% są w pełni sterowalne. Podobnie jest z ustawianiem poziomu świecenia, możemy dobrać dowolną wartość świecenia lamp od 100% do 0% mocy.

Są miejsca, które wymagają ciągłego podświetlenia – najczęściej są to ciągi komunikacyjne bez dostępu do światła dziennego. Ustawiamy wtedy czas przygasania lamp od 10% do 0% na wartość – nieskończoność. Przy takich ustawieniach, na korytarzu nigdy nie zgaśnie światło, a lampy będą świecić zadaną przez nas wartością.

Algorytm działania systemu korytarzowego dobrze obrazuje poniższy schemat:

Opcja standard

– zwiększamy ilość czujników w stosunku do opcji podstawowej,

– na kilka lamp przypada jeden czujnik i rozświetla je zgodnie z algorytmem tworząc „strefy świecenia”, czyli – lampy świecą określonymi grupami,

– czujniki mogą komunikować się pomiędzy sobą, umożliwiając tym samym rozświetlenie stref tuż przed pojawieniem się w niej ruchu.

Full opcja

System corridor oparty jest na lampach, z których każda ma swój sensor ruchu. Daje to możliwość zapalenia światła tylko w strefie gdzie jest obecnie wyzwolony ruch. Wszystkie inne funkcje działają jak opisanych powyżej opcjach.

Inne zastosowania

Funkcję corridor można wykorzystać na wiele sposobów. Często jest implementowana przy budowie lub modernizacji oświetlenia ulicznego. Działa w taki sposób, że w danej przestrzeni nie ma zupełnej ciemności, panuje lekki półmrok dający możliwość swobodnej orientacji w terenie – lampy świecą zadaną wartością, np. 20% mocy. Gdy tylko pojawi się ruch wywołany przez pieszego lub samochód, funkcja wyzwoli światło i lamy rozświetlą drogę odpowiednio przez nas zaprogramowaną mocą, np. 80 lub 100%. Po ustaniu ruchu, lampy znów wrócą do zadanej przez nas mocy świecenia.

Zastosowanie tej funkcji najlepiej obrazuje film, natomiast praktyczne wykorzystanie w fabryce Wavin ilustruje ten film z modernizacji.

Zupełnie na marginesie. Czujniki ruchu już w 1982 roku w swoim teledysku zastosował Michael Jackson w utworze Billie Jean – warto się inspirować!