Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 24 czerwca, 2020
3 min

Oświetlenie uliczne – lampy i oprawy oświetleniowe: drogowe, uliczne, parkingowe

Wychodząc po zmroku na ulicę, jesteśmy przyzwyczajeni do wszechobecnego sztucznego oświetlenia. Do niedawna to, co dziś wydaje nam się normą, było nie do pomyślenia. Niegdyś po zachodzie Słońca, miejskie życie zamierało. Ciemność panująca na ulicach uniemożliwiała jakąkolwiek aktywność. Pomocą były lampy naftowe czy kaganki, które oświetlały tylko niewielką przestrzeń wokół.

Oświetlenie uliczne- Latarnie miejskie

Przemierzając miejskie ulice czy place w czasie dnia, nie zwracamy uwagi na lampy drogowe. Jednak dzięki nim mimo późnych godzin wieczornych czy nocnych miasta tętnią życiem. Oświetlenie miejskie umożliwia mieszkańcom wszelkiego rodzaju rekreację, a także swobodne i co najważniejsze bezpieczne powroty do domu z imprez, restauracji czy wydarzeń sportowych. Sztuczne światło odgrywa niebagatelną rolę w naszej codzienności, czasem nie zdajemy sobie sprawy, że znajduje się ono niemal w każdym użytkowanym miejscu, zaczynając od dzielnic mieszkaniowych, ulic, parków, skwerów, deptaków, ciągów komunikacyjnych, przez aleje, zewnętrzne obiekty sportowe, ścieżki rowerowe czy podświetlone fontanny.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED parkingu?

Niebagatelną rolę odgrywają także lampy parkingowe, jak i oświetlenie dróg i autostrad, które zapewnia kierowcom oraz pieszym bezpieczeństwo i komfort jazdy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby ulice po zmroku spowiła ciemność, a światło naturalne w postaci Księżyca czy gwiazd okazało się niewystarczające. Z pewnością poczulibyśmy dyskomfort oraz dreszcz, przechodząc przez ciemny zaułek.
Oświetlenie miejskie jest niezbędne podczas wykonywania wszystkich czynności w godzinach nocnych i wieczornych. To właśnie lampy drogowe umożliwiają bezpieczne poruszanie się i to one są odpowiedzialne za odpowiednią widoczność na drogach i autostradach po zmroku, a także kiedy pogoda utrudnia  swobodne przemieszczanie się. Kwestia oświetlenia ulicznego nie kończy się jednak tylko na lampach drogowych, niezbędne okazują się także lampy parkingowe, które umożliwiają poprawne zaparkowanie samochodu, ale także zwiększają kontrolę nad bezpieczeństwem pojazdu – zarówno w przypadku parkingów podziemnych, jak i naziemnych. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED parkingu umożliwia korzystanie z pojazdu w godzinach nocnych, a także sprawia, że możesz spać spokojnie, nie obawiając się o bezpieczeństwo samochodu pozostawionego na parkingu. Ponadto oświetlenie ułatwia także monitorowanie terenu oraz pracę stróża na parkingu strzeżonym. Audyt oświetlania ulicznego przeprowadzony przez fachowców pozwoli na odpowiednie dobranie oświetlenia.

Oświetlenie miejskie LED zalety

Swobodne życie nocne jest niewątpliwie największą zaletą sztucznego oświetlenia. Jednak oprócz tej praktycznej cechy, zwróćmy uwagę także na reprezentacyjny charakter światła. Efektywne oświetlenie całego miasta, ważnych punktów czy zabytków bardzo korzystnie wpływa na wygląd okolicy. Turyści i mieszkańcy z pewnością bardziej przychylnym okiem spojrzą w kierunku takiego miejsca. Często w miejscach publicznych stosuje się specjalne świetlne dekoracje, które przymocowane do elewacji dają wspaniały efekt, a bryła budynku niejednokrotnie po zmroku prezentuje się lepiej niż za dnia. Coraz częściej stosuje się także specjalne projektory do iluminacji. Ze światłem można igrać na wiele sposobów, bawić się nim niczym sztuką. Podkreślać walory wizualne elementów architektonicznych czy całych obszarów. Odpowiednio dobrane światło zapewni przechodniom określony nastrój czy emocje. Wszystko to wpływa na odbiór miasta przez lokalnych obywateli, ale także przyjezdnych.

Dlaczego lampy LED są lepsze od lamp sodowych, halogenowych czy wyładowczych?

Włodarze miast coraz częściej inwestują w lampy uliczne LED, jak zapewniają producenci, jest to źródło oszczędniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska niż stopniowo wypierane lampy sodowe, halogenowe czy lampy wyładowcze. Lampy także za dnia mogą być przydatne, zwłaszcza jeśli ich konstrukcja pod względem wizualnym jest odpowiednio dopasowana do charakteru otoczenia, taki zabieg nada nowego wyrazu okolicy, wkomponuje się w krajobraz, uczyni go bardziej atrakcyjnym czy eleganckim. Nowoczesna technologia sprawia, że oświetlenie coraz lepiej dopasowywane jest do potrzeb zegara biologicznego człowieka oraz wrażliwości oczu na światło po zmroku. Dzięki specjalnym zabiegom charakteryzuje się ono przyjemną, naturalną i ciepłą barwą imitującą światło naturalne. Te działania są korzystne także dla otaczającej nas natury.

Oprawy oświetleniowe uliczne LED

Właściwe oświetlenie przestrzeni miejskiej to warunek konieczny  – trudno obyć się bez lamp drogowych, parkingowych czy ulicznych. Dlaczego jednak warto zdecydować się właśnie na oświetlenie LED i na czym polega jego przewaga nad innymi rodzajami oświetlenia miejskiego? Przede wszystkim źródło światła, jakim są lampy LED, stanowi ogromną oszczędność zarówno energetyczną, jak i finansową. Dzięki oświetleniu miejskiemu LED można zmniejszyć koszty, a dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska, wykorzystując jedynie tyle energii, ile rzeczywiście jej potrzeba, i to w formie przyjaznej dla otoczenia. Lampy LED pozwalają również na sprawowanie dużej kontroli nad natężeniem oraz barwą światła.  To z kolei korzystnie wpływa na jego odbiór przez człowieka, ale także przez zwierzęta i rośliny.  Dzieje się tak ze względu na podobieństwo do światła naturalnego.