Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 24 czerwca, 2020
2 min

Oświetlenie szkół i klas – jakie wybrać?

W każdym budynku oświetlenie stanowi nieodzowny element wyposażenia i pozwala zachować komfort oraz wygodę każdego dnia. Jakie oświetlenie do szkół i klas wybrać? Czym się kierować w tym przypadku?

Rozbudowana oferta

Luxmat bazuje na kompleksowej obsłudze klienta i indywidualnym podejściu do jego potrzeb. Jeśli chodzi o dobranie lub modernizację oświetlenia, skorzystać możemy z oferty firmy, która obejmuje także fachowy audyt energetyczny. Szkoły to wielkie budynki, które wymagają zastosowania specjalnego oświetlenia, które pozwoli dać uczniom i pracownikom komfort podczas wykonywania swoich zadań. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na doskonałą jakość oświetlenia oraz wybranie takiego rodzaju lamp i żarówek, które będą najbardziej odpowiednie w dużych przestrzeniach. Pamiętajmy o tym, że właściwe oświetlenie znacząco wpływa także na poziom bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się w budynku.

Oświetlenie szkół

Okazuje się, że inne lampy wybierzemy do klasy, inne na korytarz, czy też na stołówkę. W tym przypadku najważniejsza nie jest estetyka – oświetlenie powinno cechować się praktycznością, łatwością w montażu oraz oszczędnością. Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniej barwy światła.
Podczas doboru oświetlenia do klasy należy postawić na takie lampy, które równomiernie rozświetlą pomieszczenie. Niezbędne jest dobranie danej intensywności światła, co pozwoli zapobiec bólom głowy i da wygodę dzieciom podczas nauki. Jeśli chodzi o barwę, która najbardziej przypominać będzie światło słoneczne, oscyluje ona w granicach ok. 3500 – 5000 Kelwinów. Najlepszym rozwiązaniem będą żarówki LED, które dodatkowo cechują się energooszczędnością. Barwy te wpływają na pobudzenie koncentracji oraz zaangażowania dzieci.

Oświetlenie na korytarzu

Kolejnym istotnym miejscem w szkole, w którym należy dobrać odpowiednie oświetlenie, jest korytarz. Dzieci przebywają tutaj w trakcie przerwy – w tym czasie panuje gwar i poczucie swobody. Na korytarzu zazwyczaj dobiera się bardzo dużo lamp oraz żarówek, które powinny cechować się estetyką, lecz także praktycznością opraw oświetleniowych, co pozwoli na swobodną wymianę przepalonych żarówek i umycie oprawy. Ponadto, w tym miejscu światło w zasadzie świeci się bez przerwy, dlatego konieczne będzie zastosowanie żarówek LED pozwalających zaoszczędzić energię elektryczną. Nie zapominajmy o tym, aby zamontować oświetlenie w punktach niebezpiecznych, czyli w okolicach drzwi i przy schodach.
Oświetlenie szkół jest istotnym aspektem, które powinno bazować na doskonałej jakości żarówek i lamp, co pozwoli zachować bezpieczeństwo i komfort.