Jak dobrać optymalną temperaturę światła?
Z biologicznego punktu widzenia, najlepsze dla naszych oczu jest naturalne światło słoneczne. Towarzyszy nam nieustannie, wyznaczając pory snu, pracy i wypoczynku. Lampy, których używamy powinny zatem emitować światło zbliżone do słonecznego. Słonecznego – czyli jakiego? Słońce świeci przecież inaczej rano, inaczej wieczorem, a jeszcze inaczej latem czy zimą. Nie wspominając o tym, że w zależności od szerokości geograficznej czy warunków atmosferycznych, światło słoneczne bardzo się różni.
Kelwin rządzi!
Na szczęście mamy skalę Kelwina [K], dzięki której określamy temperaturę barwową. Im więcej stopni Kelwina posiada światło, tym jest ono chłodniejsze i bardziej zbliżone do białego. Niższą wartość mają ciepłe barwy – żółte, pomarańczowe lub czerwone. Dzisiejsze źródła światła mają określoną barwę w tej właśnie jednostce.
Światło zimne, ciepłe czy neutralne?
Przyjmuje się, że temperatura światła poniżej 2700 K to tzw. ciepła barwa światła. Powyżej tej wartości określamy światło jako neutralne. 5000 K i wyżej jest to już tzw. barwa zimna.
Wpływ temperatury światła na nasz organizm
Temperatura barwowa 5000 K lub wyższa działa bardzo pobudzająco. Jest mocno zbliżona do temperatury światła naturalnego w środku słonecznego dnia. W tym czasie w ciele człowieka produkowana jest serotonina, hormon szczęścia, który zapewnia energię do działania! Zupełnie odwrotnie jest przy świetle poniżej 3000 K. Przebywanie przy takim świetle jest przyjemne, nadaje wnętrzu przytulności i dobrze się przy nim wypoczywa. Sprzyja wydzielaniu melatoniny, czyli hormonu snu.
W szkole, w salach dydaktycznych zalecana jest temperatura barwowa 4000 K. Jest zbliżona do światła słonecznego, mieści się w zakresie barwy naturalnej i jest idealna do nauki.
Do biura najlepszą temperaturą barwową będzie 4500 K. Mieści się ona na skraju barwy naturalnej, która nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Wspomaga również koncentrację.
Do hali i magazynu warto zaplanować temperaturę barwową w zakresie od 4500 K do 5000 K – światło zimne. Taka barwa, najlepiej sprawdza się przy pracach, które wymagają dużej precyzji, w dodatkowo pobudza i sprzyja koncentracji.
Do domu optymalna będzie barwa w przedziale 2700-3200 K. Jest zbliżona dla barwy światła, którą emitowały żarówki tradycyjne.. Taka barwa sprzyja i wypoczynkowi w domowym zaciszu.
Do prac precyzyjnych zalecana jest temperatura powyżej 6000 K. Taka barwa światła dobrze się sprawdza tam, gdzie potrzebne jest światło, które dobrze oddaje barwy. Właściwości tej barwy powodują, że łatwiej się pracuje i dłużej można pozostać w skupieniu.
Do zastosowań specjalistycznych również najlepsze jest zimne światło o temperaturze w okolicach 7000 K, zwane też światłem niebieskim. Z uwagi na dobre oddawanie kolorów, wybierane jest do gabinetów kosmetycznych, sklepów i witryn, które mają jak najlepiej wyeksponować towar. To także światło wykorzystywane w akwariach i terrariach, które mają imitować dzienny tryb życia zwierząt.