Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 listopada, 2019
2 min

Oświetlenie fotowoltaiczne – co to jest fotowoltaika?

Oszczędność energii jest bardzo ważna, zwłaszcza w momencie wzrostu cen za prąd. Sprawia to, że szuka się nowych, skutecznych technik, dzięki którym rachunek nie będzie tak wysoki. Spośród licznych sposobów na oszczędność, szczególnie istotna jest fotowoltaika.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika, jest dziedziną nauki i techniki, która w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością i zastosowaniem. Dotyczy ona zjawiska fotowoltaicznego, polegającego na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym, pod wpływem promieniowania świetlnego. Urządzenia, służące do generowania energii elektrycznej, nazywa się ogniwami fotowoltaicznymi lub inaczej – panelami słonecznymi, których żywotność sięga nawet 25 lat. Często są mylone z kolektorami słonecznymi, których zadaniem jest przekształcenie światła nie w energię elektryczną, ale w ciepło.

Dlaczego fotowoltaika jest coraz bardziej popularna?

W Unii Europejskiej od 2009 do 2019 roku, fotowoltaika zwiększyła swoją moc dziesięciokrotnie. Również w Polsce można spotkać coraz więcej ogniw fotowoltaicznych. Na uwagę zasługuje fakt, że w naszym kraju można liczyć na dotacje, dotyczące instalacji paneli słonecznych. Samo finansowanie jednak nie jest najważniejsze. Zastosowanie fotowoltaiki jest niesamowicie praktyczne, ponieważ słońce jest niemal wszędzie dostępne.

Ogniwa fotowoltaiczne można spotkać w niewielkich urządzeniach, na przykład kalkulatorach, zegarkach. Nierzadko słonecznie zasilane są lampy uliczne i ogrodowe, a nawet miejskie parkomaty.

Ekologia odgrywa szczególnie ważną rolę ostatnimi czasy. Z tego powodu stawia się właśnie na odnawialne źródła energii, czyli na przykład elektrownie wiatrowe, wodne i ogniwa fotowoltaiczne. To bardzo ważne, głównie w kontekście Polski, ponieważ znaczna część produkowanej energii pochodzi z elektrociepłowni, wykorzystujących węgiel, co wiąże się z emisją sporych ilości CO2 do atmosfery. Do tego wszystkiego dochodzi kryzys ekologiczny i nie najlepsze prognozy na przyszłość pod względem środowiska naturalnego.

Fotowoltaika jest bardzo dobrym pomysłem dla dużych przedsiębiorstw, ale też domów prywatnych, które chcą zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną. Kiedy w grę wchodzi budynek mieszkalny, to może się okazać, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna wykreśli prąd z listy rachunków. Spore firmy potrzebują jednak znacznie więcej energii, ponieważ istnieje konieczność zasilenia wielu maszyn, komputerów itd. Panele słoneczne wymagają również sporych nakładów finansowych, ale po czasie na pewno inwestycja się zwróci.

Oczywiście, by fotowoltaika była najbardziej opłacalna, powinno się postawić na urządzenia oszczędne. Z tego powodu, na przykład zamiast żarówek żarowych lub halogenowych, dobrze jest wybrać technologię LED, która jest obecnie najbardziej opłacalna na rynku. Oświetlenie tego rodzaju pobiera mało energii, emituje dużo światła i odznacza się największą żywotnością.

Oświetlenie fotowoltaiczne rozwiązaniem dla nowoczesnych przedsiębiorstw

Oświetlenie fotowoltaiczne to nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, którym zależy na dobrej reputacji. Dochodzi do tego wspominane zmniejszenie wydatków na energię elektryczną, co pozwala firmie więcej zarobić. Co prawda zainstalowanie paneli może być bardzo kosztowne, jednak tego typu inwestycje zawsze się zwracają po kilku latach, tym samym jeszcze bardziej podnosząc zysk dla danej marki.