Projektowanie oświetlenia – projekty
Kiedyś cykl życia człowieka był całkowicie zdeterminowany przez dostęp do światła słonecznego. Obecnie mamy w zasadzie nieograniczony dostęp do sztucznego światła, które sprawia, że oszukaliśmy nasz zegar biologiczny i nasze doby uległy znacznemu wydłużeniu. Wiele osób, szczególnie w obszarach miejskich, nawet nie dostrzega wpływu oświetlenia na ich życie, nastrój, a nawet samopoczucie. Liczne badania pokazują, że zarówno sposób oświetlenia, jak i jego jakość wpływa na nasz codzienny zegar biologiczny, a zatem jego właściwy wybór jest niezwykle ważny.
Projektowanie oświetlenia
Jeżeli chodzi o projektowanie oświetlenia, to należy pamiętać o wielu sprawach. Zarówno projektanci oświetlenia, jak i producenci w zasadzie cały czas zadają sobie pytania: czym jest dobre oświetlenie? Jaki powinno mieć kolor? Duże i dekoracyjne lampy, czy też małe i subtelne, raczej niewidoczne pośrednie oświetlenie? Czym powinno się różnić oświetlenie sypialni od kuchni? Czego ludzie oczekują od producentów oświetlenia? Jakie znaczenie ma projekt oświetlenia?
Rodzaje oświetlenia
1.Ogólne światło
Jest to podstawa do całego oświetlenia i zwykle składa się z jednego lub więcej źródeł światła, które są umieszczone dość wysoko i centralnie w pomieszczeniu oświetlanym. Przyjmuje się, że ten rodzaj światła powinien oświetlać jak największą powierzchnię, jednocześnie czyniąc to delikatnie i subtelnie.
2.Światło robocze
W tym przypadku jedno źródło światła nie będzie wystarczające, ponieważ tworzy kilka zacienionych obszarów, które nie będą wyglądać estetycznie. Ten problem można rozwiązać na kilka sposobów, na przykład za pomocą montażu lamp podłogowych, kinkietów lub lamp stołowych. Tutaj powinno się zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać obszar, którym się dysponuje. Dobry projekt oświetlenia będzie gwarantował bezpieczne i komfortowe korzystanie z oświetlanego pomieszczenia.
3.Światło akcentujące
Zadaniem tego oświetlenia jest stworzenie określonej atmosfery. Na rynku występują różne rodzaje lamp akcentujących. Podpowiadamy, abyś zobaczył takie światło w akcji i dopasował efekt do swoich potrzeb.
Wskazówki dotyczące dobrego projektu oświetlenia
1. Lepiej więcej niż mniej
Słabe oświetlenie pomieszczenia ma wiele negatywnych skutków. Przebywając w takim pomieszczeniu, nasze oczy bardzo szybko się męczą, a co za tym idzie, nasz organizm opada z sił. Co więcej, wzrasta ryzyko wypadków. Dobre oświetlenie prowadzi do lepszego samopoczucia i zwiększenia naszego bezpieczeństwa.
2. Jakiego oświetlenia warto użyć?
Generalnie należy trzymać się zasady, że należy użyć trzech rodzajów oświetlenia:
– Oświetlenie ogólne (na przykład centralna lampa w salonie)
– Oświetlenie robocze (na przykład w listwach podłogowych)
– Oświetlenie akcentujące (na przykład światła punktowe skierowane w dół)
Gwarantujemy, że razem używane uczynią z oświetlanego pomieszczenia bardzo komfortowe i bezpieczne miejsce – przy założeniu, że projekt oświetlenia będzie przygotowany należycie.
3.Użyj odpowiednich opraw
Oprawy są tak samo ważne, jak samo oświetlenie. Zła oprawa potrafi sprawić, że naprawdę dobre oświetlenie straci na znaczeniu i nie wykorzysta swojego potencjału. Co więcej, mają one znaczenie dla samej aranżacji wnętrz, toteż rekomendujemy, abyś nie bagatelizował tej kwestii i wybierał z głową.
Podsumowanie
Oświetlenie jest bardzo ważnym aspektem wystroju wnętrz, ale przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie i komfort życia. Prawidłowe oświetlenie może stworzyć atmosferę pomieszczenia i pozytywnie wpływać na naszą produktywność i samopoczucie. Złe oświetlenie z kolei może zniszczyć klimat i sprawić, że będziemy w takim miejscu po prostu źle się czuć. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia i stworzenie poprawnego projektu, który w sposób optymalny wykorzysta jego potencjał. Audyt oświetlenia pozwoli na ocenę dotychczasowej mocy światła, ale także jakie natężenie powinno być w pomieszczeniu.