Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 19 maja, 2023
2 min

Wady i zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w różnych sektorach, zarówno w przemyśle, budownictwie, w budynkach użyteczności publicznej, czy w domach prywatnych. Jest to spowodowane wieloma zaletami tego typu oświetlenia. Jednak, jak każde rozwiązanie, oprócz wielu zalet oświetlenie LED ma również swoje wady. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zalety

  1. Oszczędność energii. Oświetlenie LED jest bardzo oszczędne, ponieważ zużywa mniej energii niż tradycyjne źródła światła, takie jak tradycyjne żarówki czy świetlówki.
  2. Dłuższa żywotność. Oświetlenie LED jest bardziej trwałe niż tradycyjne źródła światła. Może świecić nawet kilkanaście razy dłużej niż tradycyjne. Dzięki temu, rzadziej trzeba je wymieniać i serwisować.
  3. Brak efektu rozgrzewania. Oświetlenie LED zapala się natychmiast po włączeniu, co jest ważne w wielu typach pomieszczeń i wiąże się z bezpieczeństwem.
  4. Łatwość sterowania. Oświetlenie LED można łatwo sterować za pomocą różnego rodzaju urządzeń, takich jak np. inteligentne gniazdka czy aplikacje na urządzenia mobilne.
  5. Dobra jakość światła. Oświetlenie LED pozwala na uzyskanie światła o dobrych parametrach. Barwa i moc mogą być dowolnie regulowane w zależności od pory dnia, ilości światła zastanego, czy innych zadanych wartości. Przekłada się to na wygodę użytkowania i pozytywne aspekty zdrowotne.
  6. ECO. Technologia LED nie wymaga przy produkcji użycia rtęci i innych szkodliwych substancji, co pozytywne wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Mniejsze zużycie energii powoduje również mniejszą ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery.

Wady

  1. Wyższa cena. Oświetlenie LED jest droższe niż tradycyjne źródła światła, co jest jedną z głównych wad tego rozwiązania.
  2. Wrażliwość na niskie temperatury. Oświetlenie LED jest bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż tradycyjne źródła światła, dlatego w trudnych warunkach mogą pojawiać się problemy z ich funkcjonowaniem.
  3. Problem z recyclingiem. Oświetlenie LED składa się z kilku elementów, które trudniej jest później poddać procesowi recyclingu, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek.

Reasumując. LED jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić na kosztach energii i poprawić jakość oświetlenia. Stosunek zalet do wad nie pozostawia wątpliwości, że oświetlenie LED jest korzystniejsze od alternatywnych źródeł oświetlenia i powinno być stosowane przy modernizacjach oraz nowych instalacjach świetlnych.