Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 25 maja, 2023
2 min

Jak oświetlenie LED wpływa na produktywność pracowników i ROI?

Nowoczesne oświetlenie LED jest coraz popularniejsze w przemyśle. Modernizacje, które wykonujemy przynoszą klientom znaczne oszczędności finansowe i redukują zużycie energii elektrycznej. Ale to nie jedyne korzyści inwestycji w LED. Oświetlenie wpływa również na produktywność pracowników oraz Return on Investment (ROI) – wskaźnik rentowności. Jak wpływa?

Wpływ na produktywność pracowników

  1. Oświetlenie LED emituje światło o wysokiej jakości, które jest lepsze dla wzroku niż światło emitowane przez tradycyjne źródła. Wpływa to pozytywnie na pracowników, szczególnie na tych, którzy dłuższy czas spędzają przy monitorze lub pracują przy sztucznym świetle.
  2. LED-y pozwalają również na precyzyjną regulację natężenia światła dostosowaną do potrzeb, zadań i czynności pracowników. Takie rozwiązanie wpływa na poprawę warunków pracy, a to bezpośrednio koreluje ze zwiększoną efektywnością pracowników.

Wpływ na ROI

  1. Oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne źródła światła, co pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Dzięki temu, inwestycja w LED-y szybko się zwraca i przyczynia się do wzrostu ROI.
  2. Źródło światła LED jest znacznie trwalsze niż tradycyjne oświetlenie, dlatego też naprawy i wymiany eksploatacyjne są wykonywane bardzo rzadko. Oszczędności w tym aspekcie znacznie podwyższają wartość wskaźnika rentowności.
  3. Pomimo wyższej ceny zakupu LED-ów, niż klasycznych rozwiązań oświetleniowych, dłuższa żywotność oraz niższe koszty eksploatacji pozwalają na szybszy zwrot kosztu inwestycji przez co w ogólnym rozrachunku korzystnie wpływają na wysoki współczynnik ROI.

Podsumowując, zastosowanie oświetlenia LED w przemyśle ma wiele korzyści, zarówno pod względem produktywności pracowników, jak i finansowym. Poprawia jakość oświetlenia, co ma bezpośredni wpływ na warunki pracy oraz oszczędności energii i obniżenie kosztów.

💡 Z najnowszych badań naukowych wynika, że wzrost natężenia oświetlenia z 300 lx do 500 lx powoduje wzrost efektywności pracy o 8 proc. Zwiększenie natężenia do 2000 lx poprawia wydajności pracowników nawet o 20 proc.