Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 marca, 2023
2 min

7 najczęstszych błędów przy modernizacji oświetlenia w budynkach

Wysokie ceny prądu, niestabilna sytuacja na rynku energetycznym zmuszają konsumentów do optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Niewątpliwie, najlepszym sposobem na szybkie osiągnięcie tego celu jest modernizacja oświetlenia z tradycyjnego na LED. Jak zrobić to odpowiednio, by nie popełnić częstych błędów? Podpowiadamy!

Brak audytu oświetlenia

Nieodpowiedni dobór mocy i liczby lamp LED może prowadzić do niedostatecznego doświetlenia pomieszczeń, co negatywnie wpływa na jakość i komfort pracy oraz bezpieczeństwo.

Niedoszacowanie kosztów

Modernizacja oświetlenia na LED może być kosztowna, dlatego ważne jest dokładne oszacowanie wydatków przed przystąpieniem do projektu.

Niewłaściwe planowanie

Nieodpowiednia koncepcja całego procesu wymiany lamp, może prowadzić do przedłużających się prac i wydłużenia czasu zwrotu inwestycji.

Źle dobrane oświetlenie

Nieodpowiednie dobranie typu i rodzaju lamp LED do konkretnych potrzeb pomieszczeń może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania oświetlenia.

Niekompatybilność systemów

Modernizacja oświetlenia na LED musi być dostosowana do istniejącego systemu elektrycznego budynku, inaczej może prowadzić do problemów z jego funkcjonowaniem.

Niedostosowanie lamp do trudnych warunków pracy

Nieodpowiednie zabezpieczenie LED-ów przed wilgocią, kurzem, niskimi temperaturami i wpływem czynników atmosferycznych, może prowadzić do szybkiego zużycia się oświetlenia.

Brak systemów zarządzania

Modernizacja oświetlenia na LED powinna iść w parze z wykorzystaniem inteligentnych systemów optymalizacji oświetlenia. Takie rozwiązania pozwalają na monitorowanie poziomu światła, automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od natężenia światła zewnętrznego czy obecności osób w danym pomieszczeniu.

Firma Luxmat za darmo wykonuje audyt oświetlenia wszystkich pomieszczeń w budynkach, które mają być objęte modernizacją. Taki przegląd istniejącej instalacji, pomaga dobrać odpowiednie rozwiązania do danej inwestycji, szybko modernizować oświetlenie w budynkach, nie zakłócając normalnego trybu pracy zakładu czy przedsiębiorstwa. Efektem jest obniżenie rachunków za oświetlenie sięgające nawet 89%!