Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 marca, 2023
2 min

7 najczęstszych błędów przy modernizacji oświetlenia w budynkach

Wysokie ceny prądu, niestabilna sytuacja na rynku energetycznym zmuszają konsumentów do optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Niewątpliwie, najlepszym sposobem na szybkie osiągnięcie tego celu jest modernizacja oświetlenia z tradycyjnego na LED. Jak zrobić to odpowiednio, by nie popełnić częstych błędów? Podpowiadamy!

  1. Brak audytu oświetlenia – nieodpowiedni dobór mocy i liczby lamp LED może prowadzić do niedostatecznego doświetlenia pomieszczeń, co negatywnie wpływa na jakość i komfort pracy oraz bezpieczeństwo.
  2. Niedoszacowanie kosztów – modernizacja oświetlenia na LED może być kosztowna, dlatego ważne jest dokładne oszacowanie wydatków przed przystąpieniem do projektu.
  3. Niewłaściwe planowanie – nieodpowiednia koncepcja całego procesu wymiany lamp, może prowadzić do przedłużających się prac i wydłużenia czasu zwrotu inwestycji.
  4. Źle dobrane oświetlenie – nieodpowiednie dobranie typu i rodzaju lamp LED do konkretnych potrzeb pomieszczeń może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania oświetlenia.
  5. Niekompatybilność systemów – modernizacja oświetlenia na LED musi być dostosowana do istniejącego systemu elektrycznego budynku, inaczej może prowadzić do problemów z jego funkcjonowaniem.
  6. Niedostosowanie lamp do trudnych warunków pracy – nieodpowiednie zabezpieczenie LED-ów przed wilgocią, kurzem, niskimi temperaturami i wpływem czynników atmosferycznych, może prowadzić do szybkiego zużycia się oświetlenia.
  7. Brak systemów zarządzania – modernizacja oświetlenia na LED powinna iść w parze z wykorzystaniem inteligentnych systemów optymalizacji oświetlenia. Takie rozwiązania pozwalają na monitorowanie poziomu światła, automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od natężenia światła zewnętrznego czy obecności osób w danym pomieszczeniu.

Firma Luxmat za darmo wykonuje audyt oświetlenia wszystkich pomieszczeń w budynkach, które mają być objęte modernizacją. Taki przegląd istniejącej instalacji, pomaga dobrać odpowiednie rozwiązania do danej inwestycji, szybko modernizować oświetlenie w budynkach, nie zakłócając normalnego trybu pracy zakładu czy przedsiębiorstwa. Efektem jest obniżenie rachunków za oświetlenie sięgające nawet 89%!