Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 listopada, 2019
2 min

Tanie lampy LED (sufitowe) – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Niemal każdy słyszał już o oświetleniu LED, jednak nadal w wielu domach i instytucjach spotyka się starsze rozwiązania. Nie bez powodu jednak to właśnie technologia LED jest najczęściej stosowana w miejscach szczególnie wymagających dostępu do energii elektrycznej. Dlaczego lampy LEDowe to rozwiązanie dla Ciebie?

Lampy LED, są określane przez wielu, jako rewolucja w dziedzinie oświetlenia. Nie jest to nowinka technologiczna, ponieważ diody LED zostały wynalezione w pierwszej połowie XX wieku. Jednak znacznie później zaczęto je stosować powszechnie. Czym się różnią od swoich konkurentów?

Przede wszystkim technologia LED działa na zasadzie elektroluminescencji. Oznacza to, że energia, pochodząca z prądu, jest bezpośrednio zmieniana w światło. Dzięki temu lampy LEDowe, w odróżnieniu od tradycyjnych odpowiedników, nie nagrzewają się, a więc mogą być stosowane na przykład w pomieszczeniach, wymagających zachowania niskiej temperatury (chłodnie, laboratoria).

Istotna w tym zakresie jest także ekologia. Ocieplenie klimatu jest warunkowane emisją gazów cieplarnianych, które w dużej mierze pochodzą z elektrowni, a w Polsce dokładniej –  elektrociepłowni. Jednak znalezienie bardziej efektywnych sposobów wytwarzania energii nie jest rozwiązaniem problemów, ponieważ powinno się również zmniejszyć zużycie prądu. Dlatego lampy LEDowe są dobrą alternatywą.

Na dowód powyższego można zauważyć, że w 2010 roku oświetlenie pochłaniało 8% całości energii wyprodukowanej na świecie, a zmiana na LED będzie oznaczała pobór prądu na poziomie 2%! To również szansa dla szerszego użycia odnawialnych źródeł energii, które nie są najbardziej efektywne, ale będą wystarczające przy bardziej energooszczędnych rozwiązaniach. Co istotne, dzięki temu można poprawić PR przedsiębiorstwa, co także może się przełożyć na wyższy zysk marki. Obecnie oprawy oświetleniowe tego rodzaju nie kosztują wiele, dlatego inwestycja jest tym bardziej opłacalna.

Jak dokładnie wygląda oszczędność przy tej technologii?

Lampy LEDowe, pobierają około pięć razy (a czasem więcej) mniej energii, niż klasyczne odpowiedniki. Dla przykładu: klasyczna żarówka o mocy 80W, będzie miała swój odpowiednik LED o mocy 15W, przy tej samej ilości emitowanego światła. Niesamowicie istotna jest także żywotność. Wysokiej jakości żarówka LED może pracować nawet przez 130 000 godzin, czyli około piętnaście lat. Dla żarowych lamp czas ten mógłby oznaczać konieczność wymiany nawet kilkadziesiąt razy!

Poza tym, lampy LED, cechują się wysokim współczynnikiem oddawania barw, to jest światło nie zmienia odbioru konkretnych kolorów. Przykładem mogą być niskiej jakości żarówki, które mogą sprawiać, że niebieskie przedmioty mogą wyglądać jak zielone itd.

Postaw na tanie lampy LED

Obecnie tanie lampy sufitowe LED to dobre rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa. Żarówki nie kosztują sporo (jeszcze kilka lat temu były o wiele droższe), a mnogość ich zalet tym bardziej zachęca do zakupu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą LUXMAT. Przeprowadzamy profesjonalne modernizacje oświetlenia na podstawie rzetelnego audytu naszych inżynierów. Postaw na tanie lampy LEDowe i ciesz się większą oszczędnością! Wykonaj audyt oświetlenia już teraz!