Optymalizacja kosztów w firmie – jak je obniżyć?
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak wygląda najlepszy model prowadzenia biznesu. Każda marka ma swój własny tok pracy, jednak nie zmienia to faktu, że jej efektywność zawsze można zwiększyć. Obniżanie kosztów w firmie to rozwiązanie, które pozwoli nie tylko przedsiębiorcy zarobić więcej, ale też rozwinąć swoją działalność.
Ograniczone koszty prowadzenia działalności, to zaoszczędzone pieniądze, które można zainwestować w rozwój firmy. Wbrew pozorom jest to możliwe dla praktycznie każdej marki. Trzeba po prostu zwrócić uwagę na kilka spraw. Poniżej znajdziesz ciekawe przykłady!
Przedsiębiorstwa oszczędne, czyli jakie?
1. Nie zawsze musisz spotykać się z klientem
Wiadomo, że najbardziej profesjonalne w kontaktach z klientami, jest spotkanie osobiste. Jednak często wiąże się to z koniecznością podróżowania do odległych miast, a przez to traci się wiele cennego czasu i pieniędzy na bilety/paliwo. Dzisiejsze czasy pozwalają natomiast stworzyć wideokonferencję, która zbytnio od osobistego spotkania się nie różni.
2. Tańsze szkolenia
Nierzadko pracownicy potrzebują szkoleń. Zamiast jednak wysyłać ich w podróż lub zamawiać przyjazd szkoleniowca, można postawić na internet! W sieci można prowadzić wiele szkoleń, co wiąże się z ich mniejszymi opłatami. Efekt natomiast będzie ten sam. Przedsiębiorstwa oszczędne często stawiają na szkolenia w większych grupach, ponieważ te są zwyczajnie tańsze.
3. Nie zawsze nowy sprzęt
Oszczędni przedsiębiorcy stawiają na sprzęt używany. Oczywiście, nadal musi on być w dobrym stanie. Można znaleźć wiele ofert urządzeń poleasingowych, które nie odbiegają daleko od stanu nowego, ale ich cena jest znacznie niższa. Chodzi między innymi o komputery, monitory, meble, kosztowne maszyny produkcyjne i wiele innych. Wystarczy odpowiednio przeszukać strony internetowe. Dochodzi do tego fakt, że często przedsiębiorcy oszczędni zamawiają za jednym razem sporo sprzętu, co pozwala skorzystać z różnych rabatów.
4. Zarób na odpadach
Kiedy prowadzi się firmę produkcyjną, naturalną sprawą jest produkcja odpadów. Można jednak nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się ich skupem, przez co nie tylko nie będzie trzeba płacić za utylizację, ale otrzyma się zapłatę. Obniżanie kosztów w firmie w tym przypadku jest także dobrym pomysłem w kontekście ekologii. Przedsiębiorcy oszczędni bowiem to nie tylko ograniczający wydatki, ale też przyciągający klientów swoimi działaniami. Omawiany przykład może pomóc w PR marki, dzięki czemu nowe osoby będą zainteresowane skorzystaniem z oferty.
5. Outsourcing
Obniżanie kosztów w firmie jest możliwe dzięki outsourcingowi, który polega na przekazaniu mniej ważnych działań przedsiębiorstwa innemu podmiotowi. Oznacza to, że firma nie będzie musiała przeprowadzać procesu rekrutacji na stanowisko np. informatyka, zapewniać miejsca pracy, odpowiedniego sprzętu itd. Zamiast tego od razu zyska usługi profesjonalisty.
6. Ograniczenie kosztów energii elektrycznej
Dosłownie każda firma do swojego funkcjonowania potrzebuje prądu. Z tego powodu warto stawiać np. na komputery i maszyny, które w odróżnieniu od innych urządzeń podobnego rodzaju, pobierają mniej energii. Wbrew pozorom ważne jest też oświetlenie. Modernizacja tradycyjnego oświetlenia, na oświetlenie wykorzystujące technologię LED, jest świetnym rozwiązaniem! Lampy zintegrowane ze źródłem światła w formie panelu LED pobierają kilka razy mniej prądu, a przy tym cechują się znacznie dłuższą żywotnością. Z tego powodu zapraszamy do współpracy z firmą LUXMAT, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze!
Obniżanie kosztów w firmie w tym przypadku jest szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorcy, ponieważ LUXMAT pomaga w finansowaniu projektu w modelu ESCO. Oznacza to, że wspomniana marka zapłaci za modernizację oświetlenia, a klient spłaci ją, nie wydając więcej, niż przed zmianą oświetlenia – różnica w koszcie energii przed i po modernizacji będzie spłatą raty. Po spłacie natomiast wydatki firmy będą o wiele niższe.
Obniżanie kosztów w firmie
Przedsiębiorstwa oszczędne dbają o to, by zwiększyć efektywność pracy i zmniejszyć wydatki tam, gdzie jest to możliwe. Trzeba jednak mieć świadomość, kiedy obniżanie kosztów w firmie stanie się dla Ciebie autentyczną inwestycją, a kiedy jedynie pozornie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Z tego powodu nigdy nie powinieneś doprowadzać do sytuacji, w której oszczędzasz kosztem swoich pracowników lub kosztem środowiska. Także w tym przypadku zainwestowanie w oświetlenie LED z wykorzystaniem najbardziej innowacyjnych technologii jest doskonałą alternatywą dla pozostałych możliwości – odpowiednio dostosowane do miejsca pracy oświetlenie zwiększa bowiem ergonomię pracy, korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników, przyczyniając się tym samym do zwiększenia ich produktywności, a także odpowiada za znaczne zmniejszenie zużycia energii, co stanowi bardzo ważny czynnik w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
Przedsiębiorstwa oszczędne
Przedsiębiorcy oszczędni dbają o to, by tworzone przez nich miejsce pracy mogło rozwijać się zgodnie z wartościami, którym hołduje dana marka, natomiast rzetelna i odpowiedzialna opieka nad pracownikami, a także dbałość o środowisko i przyjazność ekologiczna, to wartości uniwersalne, które powinny być istotne dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oświetlenia LED w swoim przedsiębiorstwie nie tylko udowadniasz, że obie te kwestie są dla Ciebie ważne, ale dodatkowo obniżasz koszty w firmie i inwestujesz w przyszłość swojej marki.