Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 6 listopada, 2019
2 min

Koszty energii w przemyśle – jak je zmniejszyć?

Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności, każda firma może pozwolić sobie na większą oszczędność energii, bez konieczności zmniejszenia efektywności swoich działań i komfortu pracowników. Prąd jest coraz droższy, dlatego tym bardziej warto postawić na proste, a jednak skuteczne rozwiązania, które zmniejszą zużycie energii.

Na samym początku powinno się dokładnie przejrzeć oferty poszczególnych dostawców energii elektrycznej. Nieraz zdarza się, że najtańsza taryfa dotyczy godzin nocnych, dlatego można najbardziej wymagające pod tym względem plany realizować właśnie nocą. Najlepiej jest porozmawiać z przedstawicielami kilku firm energetycznych, ponieważ przedsiębiorstwo zawsze jest dla nich sporym dochodem, przez co będą starali się zaproponować korzystne stawki.

Koszty energii elektrycznej mogą sięgać w przedsiębiorstwach nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie. Sprawia to, że każdy przedsiębiorca chciałby je zmniejszyć. Jak jednak to zrobić? Przede wszystkim powinno się dokładnie przeanalizować budynek, w którym zużycie energii jest spore. Być może nie będzie to łatwa sprawa, jednak warto poświęcić czas na zebranie rzetelnych informacji.

Co należy sprawdzić? Zużycie energii elektrycznej najczęściej dotyczy komputerów, ogrzewania, a także maszyn w halach produkcyjnych. Z tego powodu powinno się już na etapie zakupów sprawdzać, ile prądu pobiera urządzenie. Może się przecież zdarzyć, że niewiele mniejsza efektywność jednego produktu będzie oznaczała sporą oszczędność.

Bardzo istotne są także elektryczne systemy ogrzewania i chłodzenia. Zdarza się, że ich praca może generować nawet połowę wszystkich kosztów, związanych z eksploatacją miejsca pracy! Bardzo często wspomniane systemy pracują w chwilach, kiedy nie jest to potrzebne. Należy je oczywiście wyłączać! Zużycie na pierwszy rzut oka nie będzie znacznie mniejsze, ale np. w skali roku różnica będzie ogromna. Ogrzewanie jest często dostosowywane za pomocą termostatu. Z tego powodu należy zadbać o jak najlepszą izolację budynku, dzięki czemu ciepło nie będzie uchodziło. Szczególnie należy zwrócić uwagę na okna i drzwi.

Warta uwagi jest modernizacja oświetlenia. Stosowanie przestarzałych lamp, powoduje ogromne straty. Jest to istotne głównie na ogromnych halach produkcyjnych i w dużych biurach, a także wszystkich miejscach, wymagających niemal całodobowej pracy. Okazuje się bowiem, że nowoczesne lampy LED oferują kilkukrotnie niższe zużycie energii, niż ich tradycyjne odpowiedniki.  Co więcej, starsza technologia sprawia, że ze względu na mniejszą żywotność,  konieczna jest stosunkowo częsta wymiana lamp. Oświetlenie LED natomiast może pracować nieprzerwanie, nawet przez 15 lat. Technologia ta nie emituje również ciepła, przez co lampy się nie przegrzewają, mimo wielogodzinnego działania.

Zapraszamy do skorzystania z oferty LUXMAT. Przeprowadzimy rzetelną modernizację oświetlenia w Twojej firmie, co przełoży się na niższe koszty energii.

Wykonamy dokładne analizy i audyt energetyczny przedsiębiorstwa, co pomoże nam znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania stworzone indywidualnie na rzecz danego przedsiębiorstwa.

Mniejsze koszty energii w przemyśle wcale nie muszą oznaczać mniejszej efektywności pracy. Wręcz przeciwnie. Warto śledzić nowoczesne rozwiązania, które zawsze wiążą się z lepszą wydajnością, a także oszczędnością kosztów. Zainteresowani klienci mogą liczyć na bezpłatny audyt oświetlenia.