Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 24 czerwca, 2020
2 min

Jak wybrać prawidłową barwę światła?

Aranżacja naszego mieszkania nie polega jedynie na odpowiednim wyborze kolorów ścian, mebli oraz dekoracji. Równie ważną kwestią jest dobór barwy światła, która ma znaczący wpływ na ogólne postrzeganie danego pomieszczenia. W przeszłości nasz wybór był jedynie ograniczony do jednorodnych żarówek. Dzisiaj jednak, produkty na rynku pozwalają nam za pomocą barwy światła kreować atmosferę danego pokoju, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników i gości. Jak wybrać prawidłową barwę światła?

Czym różni się barwa zimna od barwy ciepłej?

Barwa światła, scharakteryzowana powszechnie jako barwa ciepła, zimna lub neutralna, swoje źródło ma we wskaźniku temperatury barwowej, która jest mierzona w Kelwinach. Obecnie na opakowaniu żarówki możemy dojrzeć jednoznaczną informację, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy jedyną wskazówką jest temperatura podana w Kelwinach. Warto więc zapamiętać, że im mniejsza wartość barwy, tym światło będzie cieplejsze. Najbardziej nastrojowe, najcieplejsze barwy światła są wyrażone w wartościach pomiędzy 2700 a 3300K. Światło scharakteryzowane jako 4000K może być odebrane jako światło naturalne, które jest przyjazne, jednak na tyle jasne, że pełni też funkcję praktyczną. Barwa światła powyżej 4000K to światło przechodzące w jasny, czasem niebieskawy odcień. Takie światło nazwiemy światłem zimnym.

Oświetlenie do łazienki i kuchni- postaw na funkcjonalność

Dobór światła do różnych pomieszczeń powinien być podyktowany zarówno funkcjonalnością miejsca, jak i częstotliwością przebywania w nim. Myśląc o odpowiednim oświetleniu do kuchni lub łazienki, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na funkcjonalność. Zarówno jedno, jak i drugie pomieszczenie to miejsca, w których wykonujemy codzienne aktywności, dlatego niezbędne jest bardzo dobre, jasne i dynamiczne oświetlenie w postaci żarówek LED-owych o chłodnej barwie. By jednak nadać tym pomieszczeniom dodatkowego szyku, możemy zainwestować w punktowe oświetlenie ciepłe, nadające odpowiedniej atmosfery. Kinkiet przy lustrze, lampa wisząca nad stołem jadalnym – to miejsca, w których możemy skorzystać z ciepłego oświetlenia. Aby dobrać idealnie światło do łazienki czy kuchni, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Nasza firma oferuje audyt oświetlenia, które pozwalają dopasować oświetlenie do potrzeb mieszkańców.

Sypialnia i salon – miejsce na stworzenie niezapomnianej atmosfery.

Sypialnia i salon to pomieszczenia służące nam głównie do odpoczynku i relaksu. Dlatego też w tych miejscach powinniśmy postawić na cieplejszą barwę światła, które nadadzą odpowiedni nastrój. Oświetlenie dodatkowe, takie jak lampki nocne w sypialni lub lampa stojąca w salonie również powinny być wyposażone w źródło ciepłego światła.