Czym jest efektywność energetyczna i jak ją zoptymalizować?
Trudno wyobrazić sobie obecnie normalne funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. Jej odkrycie otworzyło przed nami masę nowych możliwości, z czego wiele stało się dla nas w zasadzie codziennością. Prąd jest dziś obecny w bardzo wielu miejscach, co pozostaje zasługą rozwoju technologii i nauki, a także przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Dzięki niemu funkcjonują fabryki, hale produkcyjne, przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne i mogą one wykonywać swoją pracę na pełnych obrotach.
Jednym z bardzo ważnych współczynników, na które zwraca uwagę wielu przedsiębiorców, jest tzw. efektywność energetyczna. Czym ona w zasadzie jest i jak ją osiągnąć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tą tematyką możecie znaleźć w poniższym artykule.
Efektywność energetyczna – definicja
Od dłuższego czasu można zauważyć, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, co to jest efektywność energetyczna i jak ją zoptymalizować. Zgodnie z definicją, efektywność energetyczna oznacza stosunek ilości energii, którą udało nam się na różne sposoby zaoszczędzić, do ilości energii, którą zużywamy lub planujemy użyć (tzw. prognozowane zużycie). Kluczem jest tutaj sprawne i przemyślane gospodarowanie energią, co pozwala na zminimalizowanie jej zużycia przy procesach produkcyjnych, eksploatacji czy w ramach prowadzenia działalności. Ważne jest również to, że zagadnienie, jakim jest efektywność energetyczna, dotyczy tak naprawdę każdego rodzaju zużywanej energii.
Podjęcie jakichkolwiek działań, których celem jest obniżenie zużycia energii w domu, wymaga oczywiście odpowiedniego planu, w którym zostaną rozpisane wszelkie szczegóły dotyczące wszystkich zrealizowanych akcji. Według specjalistów najlepszą opcją, która umożliwi wprowadzenie rozmaitych zmian, jest przygotowanie systemu zarządzania energią, gdzie zawarty zostanie szczegółowy plan prac.
Efektywność energetyczna budynku – w jaki sposób ją osiągnąć?
Termin “efektywność energetyczna budynku”, jak wyraźnie widać, odnosi się do konkretnego miejsca. Aby jednak móc osiągnąć ją w pełni, należy zastanowić się nad nią już w fazie projektowania konkretnego obiektu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zaplanować każdy element tak, aby sprzyjał on oszczędzaniu energii. Na efektywność energetyczną budynku ogromny wpływ mają m.in. jego położenie, dobór materiałów, z których zostanie on wykonany, czy zastosowane rozwiązania technologiczne.
Przy projektowaniu budynku, który ma być oszczędny energetycznie i jednocześnie generować mniejszą ilość zanieczyszczeń, należy zwrócić uwagę m.in. na to, w jakim otoczeniu on stoi. Każdy element, który osłania budowlę przed wiatrem, w tym np. drzewa, będzie tutaj ogromnym plusem. Bardzo istotne jest też odpowiednie ukierunkowanie okien – najlepiej sprawdzą się wtedy, kiedy będą skierowane na południe, ponieważ dzięki temu naturalne światło wpada przez nie dłużej, a w pomieszczeniach jest cieplej, co pozwala zaoszczędzić na oświetleniu i ogrzewaniu.
To jednak nie wszystko. To, co również ma bardzo duże znaczenie, to technologie, które wykorzystuje budynek do ogrzewania i chłodzenia. Tutaj dużo zależy od odpowiednio wybranych urządzeń i ich mocy. Dobrze dobrany piec c.o. pozwala na maksymalną optymalizację zużycia paliwa, a co za tym idzie, całkiem spore oszczędności z tego tytułu.
Bardzo duże znaczenie ma także właściwy dobór oświetlenia. Nie od dziś wiadomo przecież, że świetlówki kompaktowe umożliwiają osiągnięcie sporych oszczędności energetycznych ze względu na zdecydowanie mniejsze zużycie prądu od swoich standardowych odpowiedników.
Co jeszcze może pomóc w ramach efektywności energetycznej budynku?
Wymienione wyżej trzy kwestie mają oczywiście bardzo duże znaczenie, jednak nie tylko od nich zależy efektywność energetyczna obiektu. Z pomocą w zwiększeniu oszczędności z pewnością przyjdzie m.in. izolacja instalacji przemysłowych, remont lub przebudowa budynków, wymiana lub unowocześnienie urządzeń wykorzystywanych w procesach przemysłowych lub energetycznych czy np. ograniczanie strat, które związane są z pobieraniem biernej energii czy tych związanych z systemami zasilania urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych.