Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 23 października, 2019
2 min

Modernizacja w Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej

Modernizacja oświetlenia w Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej

Podczas kompleksowej modernizacji oświetlenia w zakładzie wykonano audyt oświetlenia, projekt oświetleniowy, wyliczenie oszczędności zużycia energii po zamontowaniu proponowanych lamp ledowych, sprzedaż lamp oraz serwis posprzedażowy.

Specyfikacja zakładu:

  • powierzchnia zakładu: 21804,24 m2
  • tryb pracy: biurowiec 8h/dobę, hale magazynowe i produkcyjne, 2 zmiany tzn. 16h/dobę
  • wymagany poziom oświetlenia na powierzchni roboczej zgodny z obowiązującymi normami oświetlenia dostosowanymi do danego pomieszczenia
  • wysokość, na której zamontowane są lampy jest uzależniona od miejsca ich aplikacji – biurowiec i pomieszczenia socjalne 2,5m do 9m wysokości

Modernizacja oświetlenia w zakładzie – cele

Celem przedsięwzięcia było zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia, które znacznie obniży rachunki za energię elektryczną. Poza tym, mieliśmy również na uwadze właściwe oświetlenie wszystkich pomieszczeń, aby podnieść komfort pracowników i zwiększyć ich efektywność, wydajność oraz jakość wykonywanej pracy.

Jakie efekty osiągnęliśmy po zmodernizowaniu oświetlenia?

W zakładzie zamontowano o 254 lampy mniej z mniejszą mocą, uzyskując ten sam poziom oświetlenia, co o 69% zmniejszyło się zużycie energii. W tym, minimalizowano koszty serwisowania i zmniejszono emisję CO2. Dzięki tej inwestycji, uzyskano oszczędność w skali roku: 91 207,95 zł oraz zysk miesięczny po modernizacji wyniósł 7 600,66 zł. Kalkulacja wykazała również zwrot z inwestycji w ciągu 18 miesięcy.

Oświetlenie w zakładzie – jakie lampy?

Ze względu na wielogodzinny tryb użytkowania lamp, najważniejszym kryterium ich doboru była energooszczędność. Kolejnym warunkiem była niezawodność, ponieważ każda przerwa w działaniu zakładu produkcyjnego, generuje zbędne koszty. W obiekcie dotychczas zainstalowane były tradycyjne lampy świetlówkowe. Biorąc pod uwagę kluczowe wymagania inwestora zaproponowaliśmy zmianę lamp tradycyjnych na lampy SYSTEM MC06648, SYSTEM WRO6630, SYSTEM WRO6648, SYSTEM WRO6872 do pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, natomiast do biurowca zaoferowaliśmy lampy SYSTEM FIR oraz SYSTEM CS121.

Inwestorowi zależało na niższym zużyciu energii elektrycznej oraz poprawie komfortu pracowników, przez dostarczanie odpowiedniej ilości światła do każdej przestrzeni roboczej. Dzięki modernizacji, którą wykonaliśmy udało się zmniejszyć ilość zamontowanych lamp z zachowaniem wszelkich wymagań oraz norm oświetlenia. Wymiana starego oświetlenia na nowe ledowe pozwoliła ograniczyć zużycie energii oraz właściwie oświetlić wszystkie pomieszczenia. Komfort pracowników uległ znacznej poprawie, co wpłynęło na większą efektywność, wydajność oraz poprawę jakości wykonywanej pracy.